برای تمرکزحواس چه بخوریم؟

می‌خواهید در روز دو کار اصلی، چند رسیدگی اداری و ۵ صفحه کتاب بخوانید. در آخر شب به روزی که به پایان رسید نگاه می‌کنید و می‌بینید فقط صفحات مجازی را دیدید و کارهایتان نیمه کاره مانده و به کتاب هم دست نزده‌اید. چرا این روز‌ها ما تمرکز نداریم؟

چشم‌هایمان را صبح با پیگیری اینستاگرام باز می‌کنیم و بعد از تماشای صفحات دیگر شبکه‌های مجازی از جا بلند می‌شویم و با مرور ذهنی آنچه دیده‌ایم دوباره به گوشی یا رایانه‌هایمان سر می زنیم. حین کار دوباره از دنیای مجازی رها نمی‌شویم باز برای خوراک شیطنت‌های ذهنمان به سراغ اینترنت می رویم و بعد از زمانی طولانی که در این دنیا گم شده‌ایم به خود می‌آییم و می‌بینیم زمان طلایی صبح را از دست داده‌ام.

از آشفتگی ذهنی مستاصل شده‌ایم. آیا دارویی می‌تواند این پراکندگی ذهنی را سامان دهد؟ مواد غذایی راهگشا هستند؟ تربیت فکر و مدیریت ذهن به سرعت پاسخگوست؟

برای تمرکز باید مصمم بود و همه گزینه‌ها را فعال کرد. تغذیه مناسب، تمرین‌های ذهنی، برنامه‌ریزی، خواب مناسب، ورزش و ممارست و صداقت با خود همگی در درازمدت می‌تواند در ایجاد تمرکز و تربیت ذهن مفید باشد.

تغذیه مناسب

حقیقت این است که بیشتر از تاثیر مواد غذایی تلقین افراد است که بر عملکرد ذهن تاثیر می‌گذارد، ولی در میان پژوهش‌های علمی چندین ماده غذایی وجود دارد که بر تمرکز تاثیر مثبت و منفی دارند. در این تحقیقات تناقض‌هایی هم هست‎: مثلا گروهی شکر را مفید و گروهی آن را مضر می‌دانند. آنچه در ادامه می‌خوانید تعدادی از مواد غذایی موثر در تمرکز هستند.

بلوبری
میوه بلوبری حاوی آنتی اکسیدان های است که به حفاظت از بدن در مقابل بیماری و خطرات سلامت مرتبط با سن کمک می کند. میوهبلوبری می تواند عملکرد شناختی مغز را تقویت کرده و حافظه را بهبود بخشد. در بعضی از پژوهش‌های علمی آمده که بلوبری می‌تواند تا ۵ ساعت بر تمرکز انسان بیافزاید. این میوه غنی از ویتامین های است که به خاطر میزان بالای آنتی اکسیدان بخصوص فلاونوئیدها، سلامت مغز را تقویت می کند. مصرف روزانه بلوبری موجب کاهش روند اختلالات حافظه و هماهنگی حرکتی که معمولا با افزایش سن مرتبط است، می شود. این میوه دارای فواید متعددی برای مغز است که در ادامه اشاره می شود.

چای سبز
دانشمندان دریافته اند که نوشیدن ۱ تا ۴ فنجان چای در طول روز، هوشیاری، تمرکز و عملکرد ذهنی را بالا می برد. این خواص چای به دلیل وجود دو ماده در آن است: کافئین و ال تیانین. کافئین ذهن و بدن را تحریک می کند، در حالی که ال تیانین امواج آلفای مغز فعال می کند. کسانی که تمرین مدیتیشن می کنند با آرامش حالت آلفای ذهنی آشنا هستند. مصرف ال تیانین باعث فعال شدن موج مغزی آلفا می شود که مشابه حالت آرامش و هوشیاری ذهنی است که مراقبه گر مدیدیتور تجربه می کند

آواکادو
قلب و مغز بیش از سایر اعضای بدن وابسته به گردش خون در بدن می باشند. رژیم غذایی مملو از میوه ها و دانه ها مانند آواکادو می تواند میزان ریسک بروز مشکلات قلب و عروقی و چربی های بد بدن را کاهش دهد. آواکادو جریان خون را افزایش می‌دهد و این امر در فعالیت‌های مغز تاثیرگذار است. چربی در این میوه برای بدن مفید است و باعث افزایش چربی خوب خون می‌شود.

ماهی‌های دارای امگا ۳
اسیدهای چرب امگا ۳ برای سلامت مغز ضروری هستند. این منبع غذایی در بسیاری از ماهی‌ها موجود است. این چربی‌های سالم قدرت شگفت انگیزی در کارایی مغز دارند: رژیم غذایی حاوی امگا ۳ زیاد با کاهش خطر ابتلا به زوال عقل و ریسک سکته مغزی و افت تحصیلی ارتباط دارد. به علاوه، در پژوهش‌های علمی امکان ارتباط آنها با افزایش حافظه ذکر شده است. برای ایجاد فضای مناسب برای قلب و مغز توصیه دو بار مصرف ماهی در هفته بسیار بجاست.