هنرمندان معروف تاریخ که مبتلا به بیماری روانی بودند

شاید برای شما تعجب آور باشد که بدانید هنرمندانی با بهترین آثار فاخر جهان مبتلا به بیماری روانی بوده اند آن هم از نوع شدید. این ایده که بیماری روانی به نوعی به خلاقیت کمک می کند یا آنرا تقویت می کند قرن هاست که مورد بحث است. حتی فیلسوف یونان باستان «ارسطو» نیز معتقد بود هیچ ذهن بزرگی تا به حال بدون مقداری دیوانگی وجود نداشته است.

اگر چه ارتباط بین بیماری روانی و خلاقیت تا کنون تایید نشده.اما عده ای از معروفترین هنرمندان بصری غربی گرفتار بیماری‌های روانی بوده اند. در عده ای از این هنرمندان شیاطین درونی به آثارشان راه یافته اند ودر برخی دیگر، خلاقیت بعنوان تسکین بیماریشان عمل کرده است.

فرانسیسکو گویا «Francisco Goya»، ۱۷۴۶ تا ۱۸۲۸

شاید بیماری روانی در آثار هیچ هنرمند دیگری به اندازه فرانسیسکو گویا به اسانی قابل تشخیص نباشد. آثار این هنرمند به سادگی به دو دوره تقسیم می شود: دوره اول با پرده‌های نقش دار، کارتون‌ها و پرتره ها و دوره دوم با مجموعه‌های «نقاشی‌های سیاه» و «فجایع جنگ» شناخته میشود.

و موجودات شیطانی، جنگ‌های خشونت آمیز و صحنه هایی از مرگ و نابودی رابه تصویر می کشد. بیماری روانی گویا با شروع ناشنوانی او در سن ۴۶ سالگی مرتبط است که طبق نامه‌ها و خاطراتی که از او باقیمانده، باعث شد بیشتر منزوی، بدبین و وحشت زده باشد.

هنرمندان معروف تاریخ که مبتلا به بیماری روانی بودند

ونسان ونگوک «Vincent van Gogh»، ۱۸۵۳ تا ۱۸۹۰

نقاش هلندی «ونسان ونگوک» در سن ۲۷ سالگی در نامه‌ای به برادرش تئو نوشت: «تنها نگرانی من این است که چطور می توانم برای جهان مفید باشم؟» ده سال بعد بنظر می رسید ونگوک به پاسخ سوال خود نزدیک‌تر شده، او با هنر خود می‌توانست اثری ماندگار روی جهان بگذارد و رضایت شخصی خودرا دراین فرآیند پیدا کند. متاسفانه علیرغم خلاقیت فوق‌العاده‌اش دراین دوران، او هم چنان از اختلال دو قطبی و صرع رنج میبرد.

ونگوک درسال‌های ۱۸۸۶ تا ۱۸۸۸ در پاریس زندگی کرد. او در نامه هایش دراین دوران از وحشت‌های ناگهانی، احساسات عصبی خاص و کم شدن آگاهیش می نویسد. به خصوص در دو سال پایان عمرش، پس از دوره‌های افسردگی عمیق، دوره‌های کوتاهی از خوشحالی و انرژی زیاد را تجربه می کرد. او درسال ۱۸۸۹ داوطلبانه خودش رابه یک بیمارستان روانی معرفی کرد و تحت درمان روانی مجموعه از نقاشی‌های خیره کننده خلق کرد.

ونگوک تنها ۱۰ هفته پس از مرخص شدن از بیمارستان در سن ۳۷ سالگی خودرا کشت. او میراث بزرگی بعنوان یکی از خلاق‌ترین و بااستعدادترین هنرمندان قرن بیستم از خود بجای گذاشت. علیرغم این که او در دوران حیات خود ناشناخته بود چیزهای زیادی برای ارائه به این دنیا داشت.‌ میتوانید تصور کنید که اگر بیشتر زنده می ماند چه آثار بی نظیری از او داشتیم.

هنرمندان معروف تاریخ که مبتلا به بیماری روانی بودند

پل گوگن «Paul Gauguin»، ۱۸۴۸ تا ۱۹۰۳

به گزارش پارس ناز، گوگن پس از چند بار تلاش برای خودکشی از استرس زندگی در پاریس به پلینزی فرانسه فرار کرد ودر آنجا عده ای از معروفترین آثار خودرا خلق کرد. اگر چه این سفر الهام بخش او بود، اما کافی نبود و هم چجنان از سفلیس و اعتیاد به دارو و الکل رنج میبرد. او درسال ۱۹۰۳ ودر ۵۵ سالگی پس از مصرف مورفین درگذشت.

هنرمندان معروف تاریخ که مبتلا به بیماری روانی بودند

ادوارد مونک «Edvard Munch»، ۱۸۶۳ تا ۱۹۴۴

هیچکس بدون کمک اختلال درونی نمی تواند تابلویی مثل جیغ را خلق کند. علاوه بر این مونک مشکلات روانی خودرا در خاطرات روزانه اش ثبت کرده است که در آن افکار خودکشی، توهم ها و فوبیاها « از جمله آگروفوبیا» و سایر احساساتی که باعث درد فیزیکی و روانی او می‌شده را توصیف کرده است.

هنرمندان معروف تاریخ که مبتلا به بیماری روانی بودند

اگنس مارتین «Agnes Martin»، ۱۹۱۲ تا ۲۰۰۴

اگنس پس از تعداد شکست روانی همراه با توهم، درسال ۱۹۶۲ ودر سن ۵۰ سالگی مبتلا به شیزوفرنی تشخیص داده شد. او بعد از این که سرگردان در خیابان پیدا شد به بیمارستان روانپزشکی سپرده شد و تحت درمان شوک الکتریکی قرار گرفت. مارتین پس از مرخص شدن از بیمارستان به بیابان نیومکزیکو رفت، جاییکه توانست راهی برای نظارت شیزوفرنی خود پیدا کند ودر نهایت در ۹۲ سالگی فوت کرد.

او مرتبا در جلسات گفتار درمانی شرکت می کرد، مدیتیشن می کرد و زن بودیسم انجام می‌داد. برخلاف سایر هنرمندانی که با بیماری روانی روبه‌رو بودند، مارتین ادعا می کرد شیزوفرنی هیچ تاثیری روی کارش نداشته است. با این وجود، می توان تاثیر آنرا روی آثارش دید به خصوص نقاشی‌های آبستره ذن مانند.

هنرمندان معروف تاریخ که مبتلا به بیماری روانی بودند

هنرمندان مشهور تاریخ که مبتلا به بیماری روانی بودند ،بیماری روانی نقاش ها،ابتلای بیماری روانی نقاش ها،هنرمندانی با بیماری روانی