24 Mar 2020
March 24, 2020

سزارین

0 Comment

سزارین

سزارین نوعی زایمان است که طی آن نوزاد از طریق رحم و شکم به دنیا خواهد آمد. زمانی که تاریخ زایمان از قبل مشخص شده باشد ، سزارین برنامه ریزی شده نام دارد. سزارین های برنامه ریزی شده می توانند انتخابی باشند. ( لابیاپلاستی )

سزارین های انتخابی

غالبا زایمان های سزارین خطری در پی نداشته و مانع احساس درد مادر می شود. در برخی موارد افراد خودشان تمایل دارند که زایمان سزارین انجام دهند. این در حالیست که امروزه پزشکان انجام زایمان طبیعی را توصیه می کنند ، زیرا علی رغم اینکه زایمان سزارین بدون درد بوده ، عوارضی را در پی خواهد داشت. در واقع پزشکان متخصص بر این باورند که سزارین باید اولویت دوم باشد و بهترین زمان برای تولد کودک ، هنگامی است که رشد جنین به تکامل رسیده باشد. چرا که با انتخابی بودن زمان زایمان این احتمال و خطر وجود دارد که ممکن است نوازد زود تر از زمان درست به دنیا بیاید.

ضرورت انجام سزارین

معمولا زمانی که افراد بارداری معمولی و کم خطری را تجربه می کنند ، زایمان به صورت طبیعی انجام می شود. اما ممکن است در برخی موارد مادر و نوزاد در شرایطی ایمنی نباشند و به منظور حفظ سلامت آن ها انجام زایمان از طریق سزارین ضرورت پیدا کند. بنابراین مادر باید این موضوع را مد نظر داشته باشد که ممکن است قصد زایمان طبیعی را داشته باشد ولی بنا به دلایلی مجبور به انجام سزارین شود. این احتمال وجود دارد که اگر در حین زایمان طبیعی مشکلاتی ایجاد شود و پزشک مجبور باشد ناچار به انجام سزارین شود. مشکلات غیر قابل پیش بینی که ممکن است زایمان طبیعی را تبدیل به سزارین کند عبارتنداز :

جنین بزرگ‌ جثه یا ماکروزوم باشد.

روند زایمان کند ، متوقف یا دشوار شده باشد.

مشکلات جدی در بند ناف یا جفت وجود داشته باشد.

جنین در شرایط زجر جنین باشد و ضربان قلب او دچار اختلال شود.

همچنین ممکن است قبل از زایمان پزشک متخصص متوجه یک سری مشکلات شود که در این صورت تاریخی را برای سزارین تعیین خواهد کرد. این مشکلات شامل موارد زیر می شوند :

بارداری چند قلویی و احتمالا در زایمان قل دوم

وجود عفونت قابل انتقال به جنین مانند تبخال تناسلی

وجود سزارین قبلی و غیرممکن بودن زایمان طبیعی

نچرخیدن مناسب و قرار نگرفتن سر جنین به سمت کانال زایمان

وجود بیماری‌های مزمن قلبی و خطرساز در فشار زایمان طبیعی

نکته

در گذشته بر این باور بودند زمانی که زایمان اول سزارین باشد ، دیگر مادر قادر به زایمان طبیعی نیست. این در حالیست که امروزه این امکان وجود دارد. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله مرتبط در همین سایت مراجعه فرمایید.

خطرات سزارین

در بیشتر موارد پس از سزارین برای مادر و نوزاد هیچ مشکلی ایجاد نمی شود اما آنچه پیداست سزارین عملی بسیار بزرگ بوده و خطر بیشتری نسبت به زایمان طبیعی دارد. برخی از خطرات سزارین عبارتند از :

عفونت محل جراحی

صدمه دیدن مادر یا نوزاد

افزایش ریسک ایجاد چسبنده در بارداری بعدی

ترومبوز وریدی ، تشکیل لخته خون در پاها یا ریه ‌های مادر

افزایش شیوع اختلالات تنفسی نوزاد به دلیل زایمان زودتر از موعود

عوارض بیهوشی مثل حالت تهوع ، استفراغ ، سردرد شدید و کمردرد

از دست دادن شدید خون به دلیل افزایش خونریزی بیش از دو برابر زایمان طبیعی