درمان ارتودنسی تک فک

در برخی مواقع افراد با مراجعه به متخصص ارتودنسی ، تقاضای درمان ارتودنسی تک فک می کنند. در واقع ارتودنسی تک فک تنها محدود به فک بالا یا فک پایین می شود، به این ترتیب که  دستگاه ارتودنسی  فقط بر روی دندان های یک فک قرار می گیرد.( متخصص ارتودنسی کرج )

روال معمول انجام ارتودنسی ثابت دو فک بالا و پایین می باشد به این شکل که اکثر متخصصین ارتودنسی ،درمان ارتودنسی را ابتدا بر روی فک بالا و سپس بر روی فک پایین انجام می دهند و این کار پس از بررسی دقیق نحوه جویدن غذا توسط بیمار یا هماهنگی دندان های بالا و پایین صورت می گیرد؛ به این معنا که با مرتب شدن نسبی دندانهای فک بالا،امکان گذاشتن وسایل ارتودنسی برای دندانهای فک پایین (بدون ضربه از بالا به پایین) فراهم می شود.

در ادامه قصد داریم به درمان ارتودنسی تک فک و سوالاتی که برای بیماران ایجاد می شود بپردازیم.

درمان ارتودنسی تک فک چه موقع مورد استفاده قرار می گیرد؟

استفاده از درمان ارتودنسی تک فک در موارد خاص مورد استفاده قرار می گیرد.

نبایستی پس از قرار دادن ارتودنسی دندان در فک مورد نظر کجی دندان در فک مقابل به نحوی باشد که الگوی نظم کلی دندانها بر هم بخورد و زیبایی فک ارتودنسی شده تحت تاثیر بی نظمی فک ارتودنسی نشده قرار بگیرد؛به عبارت ساده تر نباید فک ارتودنسی نشده نامرتبی چشمگیری داشته باشد.

همچنین قرار دادن ارتودنسی فقط برای دندان های فک پایین زمانی کارساز است که بین دندان های بالا و پایین فاصله وجود داشته باشد و امکان قرار دادن ارتودنسی روی دندانهای فک پایین (بدون ضربه خوردن از دندانهای فک بالا وجود داشته باشد).

البته در صورتی که دندان های فک بالای از دندان های فک پایین عقب تر باشند(یعنی دچار آندربایت باشند)نیز ممکن است از ارتودنسی تک فک استفاده شود ولی در این موارد بهتر است که فرد ارتودنسی ثابت بالا و پایین را انجام دهد و پس از برطرف کردن بی نظمی دندان های فک بالا یا پایین برای جراحی فک ( ارتوسرجری ) اقدام کند تا ناهنجاری  فکی وی نیز رفع گردد.

موارد احتمالی بریس گذاشتن فقط برای دندان های بالا یا پایین :

باید گفت یک لبخند زیبا فقط به مرتب بودن دندان ها بستگی ندارد بلکه روی همنشستن دندانها نیز اهمیت زیادی دارد.

در واقع رابطه پیچیده ای بین فکین و عملکرد جویدن غذا وجود دارد و در صورتی که فک بالا و پایین با یکدیگر همخوانی نداشته باشند روی عملکردشان تاثیرگذار است.

در برخی موارد مشاهده شده است که درمان ارتودنسی تک فک باعث بدتر شدن عملکرد جویدن غذا در بیمار شده است به گونه ای که دندان های جلویی و عقبی دندان های به خوبی با یکدیگر تماس برقرار نکرده است یا اصلا تماسی با یکدیگر ندارند.

اهمیت عملکرد یکنواخت جویدن در این است که نیرو بین دندان ها به صورت یکنواخت توزیع شود و در نتیجه از وارد شدن ضربه غیریکسان به آن ها جلوگیری خواهد شد.

با بالا رفتن سن، عملکرد جویدن نیازمند نیروی بیشتری می باشد و دندان های جلویی تمایل بیشتری برای جلو آمدگی دارند به گونه ای که فضای خالی بین قسمت عقبی دندان های بالایی و قسمت جلویی دندان های پایینی باقی نمی ماند و عملکرد جویدن غذا نیازمند یک فاصله صحیح است و در این صورت ارتودنسی تنها فقط بر روی یک فک نتیجه بخش نمی باشد.

اتمام درمان ارتودنسی (که در بین متخصصین ارتودنسی به فینیشینگ معروف است)نیازمند تبحر یک متخصص ارتودنسی می باشد و به دلیل اهمیت همین قسمت از ارتودنسی است که توصیه می شود به یک دکتر ارتودنسی متخصص و حتی بهترین متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید تا با معاینه و بررسی دقیق بتواند بهترین طرح درمانی را برای شما تعیین کند که پس از درمان دچار مشکل و عارضه ای نشوید.

انتخاب بهترین متخصص ارتودنسی

برای انتخاب بهترین متخصص ارتودنسی و بهترین جراح فک می توانید به مقاله های مرتبطی که تهیه شده و در وب سایت موجود است، مراجعه کنید.

از جمله مقالات مرتبط می توانید به :

دکتر ارتودنسی در کرج و فردیس

فوق تخصص ارتودنسی جراحی فک

بهترین متخصص ارتودنسی در کرج اشاره کرد.

آیا پیش از شروع درمان ارتودنسی اقدامات خاصی لازم است؟

بهتر است بدانید ارتودنسی نیز همانند سایر درمان های پزشکی نیازمند پیش زمینه هایی می باشد که باید در این رابطه با متخصص ارتودنسی مشورت کرد.

یک متخصص ارتودنسی خوب پیش از اقدام به نصب براکت های دندانی ابتدا وضعیت دهان و دندان بیمار را بررسی می کند و در صورت وجود جرم ابتدا دندان ها را جرمگیری می کند؛ انجام این کار از لثه مراقبت کرده و مانع از پوسیدگی دندان می شود.

از دیگر اقدامات پیش از ارتودنسی رفع پوسیدگی موجود در دهان می باشد.

انجام مراحل فوق تا حدودی ضروری می باشد چرا که دوره درمان ارتودنسی طولانی بوده و انجام آن ها باعث به دست آمدن نتیجه بهتر می شود.

کشیدن دندان اضافه از دیگر اقداماتی است که توسط متخصص ارتودنسی در صورت نیاز انجام داده می شود؛ درباره این موضوع مقاله جامعی تهیه شده و در وب سایت موجود است که می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به آن مراجعه کنید.

مراقبت های بعد از ارتودنسی دندان به شرح ذیل می باشد:

در صورتی که متخصص ارتودنسی دارویی برای تان تجویز نموده است به طور مرتب استفاده کنید.

مسواک های مخصوص ارتودنسی را تهیه کرده و برای تمیز کردن دندان های خود از آن ها استفاده کنید، حتما نکاتی را که ارتودنتیست در خصوص استفاده از آن توصیه می کند به خاطر بسپارید و رعایت کنید.

از خوردن خوراکی ها و غذاهای سفت پرهیز نمایید.

از خوردن خوراکی های چسبنده خودداری کنید.

مراقب باشید ضربه ای به دهان تان برخورد نکند که باعث کنده شدن براکت شود.

جلسات تعیین شده را برای چکاپ به صورت مرتب بروید.

هنگام انجام ورزش های رزمی از محافظ استفاده کنید.

در چند روز اول پس از نصب براکت بر روی دندان ممکن است درد زیادی احساس کنید که امری طبیعی بوده و به مرور زمان کاهش می یابد.

توصیه می شود در این دوران از نوشیدن هایی که مقدار زیادی اسید دارند خودداری کنید.

درباره مراقبت های بعد از ارتودنسی و نحوه تغذیه در این دوران به طور جامع مقالاتی تهیه شده و در وب سایت دکتر فرزین اصلانی ، متخصص ارتودنسی و جراحی فک وجود دارد که می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به آن ها مراجعه کنید و در صورت داشتن سوال از طریق وب سایت یا صفحات اینستاگرام سوالات خود را از ایشان پرسیده و پاسخ آن ها را دریافت کنید.

هزینه ارتودنسی جراحی فک :

هزینه یکی از موارد بسیار مهم برای آغاز درمان ارتودنسی و مراجعه به متخصص ارتودنسی است ؛ دکتر فرزین اصلانی درباره هزینه ارتودنسی و جراحی فک مقاله جامعی تهیه نموده اند که در وب سایت ایشان موجود است و می توانید برای کسب آگاهی بیشتر به آن مراجعه کنید.